,,Hopeless'' - Colleen Hoover


Tytuł: Hopeless
Autor: Colleen Hoover
Tłumaczenie: Piotr Grzegorzewski
Data wydania: 16 czerwca 2014
Liczba stron: 424
ISBN: 9788375152814
Wydawnictwo: Otwartee

Niektóre książki są pisane po to, aby zasypać czytelnika poczuciem humoru. Aby mógł on się rozluźnić i zabawić przy ciekawej lekturze. W sumie, dobry sposób na spędzenie wolnego czasu. 
Inne książki są po to, żeby wprowadzić czytelnika w świat magii, w świat, do którego można wejść wyłącznie dzięki wyobraźni. Człowiek wtedy odrywa się od rzeczywistości i zaczyna marzyć. Również uważam, że jest to dobry sposób na spędzenie czasu z filiżanką herbaty. 
Są jeszcze jednak takie książki, ukryte pod innymi, które wzbudzają masę emocji, powodują płacz u ludzi, zmieniają życie, a nawet stają się życiem. Tych lektur nie zapomina się, lecz pamięta na wieki. To właśnie do nich zalicza się ,,Hopeless''. Powieść ta sprawia, że czytelnik po jej przeczytaniu zastanawia się nad własnym życiem. Nad tym, co jest tak naprawdę najważniejsze. I właśnie, dzięki takim książkom ludzie stają się lepsi. 

 Powieść pt. ,,Hopeless'' napisała trzydziestosześcioletnia autorka Collen Hoover. Książki kobiety wciąż goszczą na liście New York Timesa i stają się coraz to bardziej popularne. 
Recenzowana przeze mnie książka została opublikowana przez Wydawnictwo Otwarte, 16 czerwca 2014. Minęły dwa lata, a do tej pory, powieść zna prawie cały świat. Skierowana jest ona głównie do młodzieży, ale na pewno nie zawiedzie się nią również dorosły czytelnik. 

,,Hopeless'' opowiada o Sky, nastolatce żyjącej bez internetu, bez komórki i bez telewizora. A więc jak sobie radzi? Jak spędza swój wolny czas? Dzisiejsza młodzież zastanawiałby się na pewno, czy warto żyć. A Sky? Sky rano i wieczorem zakłada wygodne buty, wychodzi na dwór i zaczyna biegać. Sprawia jej to ogromną przyjemność, gdyż tylko wtedy może się odprężyć i zastanowić nad wieloma sprawami. 


Do czasu...
Sky ma przyjaciółkę Six, z którą spędza każdy wieczór na oglądaniu przeróżnych filmów.
Do czasu...
Jej mama trzyma dziewczynę prawie w zamknięciu, nie pozwala jej się nawet kształcić, nie pozwala jej chodzić do szkoły. 
Do czasu... 

,,Lol? Co to, do cholery, znaczy? Mam nadzieję, że nie jest to jakieś wyznanie miłości. (...) Co to może być?''

Tak, wszystko do czasu. 
Pewnego dnia, Six uprzedza Sky, że niedługo musi wyjechać za granicę. Dziewczyna jest załamana,gdyż przez pewien czas jej najbliższa osoba będzie niedostępna. 
Pewnego dnia, po prośbach Sky, matka zgadza się zapisać córkę do szkoły. Jednak pierwszy dzień nie jest dla dziewczyny taki piękny. Koledzy z klasy zaczynają się z niej śmiać oraz przezywać z powodów, o których tutaj nie wspomnę. 
Pewnego dnia Sky spotyka przystojnego Holdera. Ten na początku mówi, że ją z kimś pomylił. Los jednak już zdecydował. Dziewczyna napotyka się na chłopaka kolejny raz, aż w końcu zaczyna poważnie o nim myśleć. Ale co tu dużo myśleć? Sky nie chce chłopaka, który siedział niedawno w poprawczaku oraz, który może mieć na nią zły wpływ. Ale czy na pewno? Może Holder jest inny?

,,Hopeless'' to książka przede wszystkim o miłości. Jednak poruszane są w niej wątki psychologiczne. 
Czytelnik nie ma prawa osądzać powieści zanim jej nie skończy. Zanim nie dowie się prawdy o Sky. O jej przeszłości. 

Nigdy się nie spodziewałabym, iż jakaś książka może mnie tak dużo nauczyć. Po przeczytaniu ostatniej, trzysta siedemdziesiątej siódmej strony pomyślałam sobie ,,Jak Sky mogła to wszystko znieść? Jak żyła przez te wszystkie lata?''. Jednak dała radę. Brawo dla niej. Moi drodzy, Sky mówi, aby nigdy się nie poddawać, aby walczyć za wszelką cenę. Pokazuje nam, że można czuć i nienawiść, i miłość do jednej osoby. Tak, to jest możliwe. Sky wytrwała do końca, a życie na zakończenie dało jej to, na co zasłużyła. (Nie, nie umarła. Nie, nie trafiła też do nieba. Spokojnie.) 

,,Wszystkie niepowodzenia to tak naprawdę sprawdziany, które zmuszają nas do wyboru pomiędzy rezygnacją a podniesieniem się z ziemi, otrzepaniem się z kurzu i stawieniem czoła sytuacji.''

Jeszcze nigdy nie czułam tyle emocji podczas czytania książek jak w ,,Hopeless''. Cała przeszłość Sky, to kim jest teraz, co odczuwa, czego pragnie sprawia, że łezka może się w oku zakręcić i być może spłynąć po policzku. Książka trzyma w napięciu, jest bardzo wciągająca. Przyznam, że 2/3 niej przeczytałam w jeden dzień. A takie zatracenie w powieściach nie zdarza mi się często. 

,,Im bardziej płaczę, tym słabsza się staję'' 

Myślę, iż Colleen znakomicie wykreowała sylwetki bohaterów. Z każdym z nich możemy się dokładnie zapoznać. Zobaczyć, jaka dana postać jest z charakteru oraz z wyglądu. W tym miejscu muszę podziękować Hoover za niezwykle sarkastycznego Holdera. 

,,- Ugotujesz mi obiad?
- Właściwie ugotuję go sobie, ale jeśli chcesz, możesz się przyłączyć.'' 

Niezwykle cieszę się z tego, że powieść nie jest napisana w sposób sztywny. To książka młodzieżowa, więc Colleen starała się, aby i język był podobny. Mimo, że ,,Hopeless' porusza poważne tematy, nie brak w niej humoru. Sky, Holder, Six i Breckin są według mnie naprawdę zabawni. Drodzy przyjaciele, macie u mnie dużego plusa za wasze poczucie humoru. 

,,- Co się stało z twoją twarzą? (...)
- Miałam bliskie spotkanie z chodnikiem - odpowiadam.
- Więc to dlatego jest taki wyszczerbiony - śmieje się.''

 Książka została napisana w narracji pierwszoosobowej i uważam to za duży plus. Dzięki temu, czytelnicy mogą jeszcze bardziej zaangażować się w przeszłość Sky, dowiedzieć się więcej o jej życiu.
Język jest dość prosty, tak jak wcześniej powiedziałam - młodzieżowy. Sprawia to, iż powieść czyta się szybko, luźno i przyjemnie. 
Sama Colleen jest zachwycona okładką książki. Przyznaje, że nie wypłaci się do końca życia projektantce Hansen. I szczerze się z nią zgadzam.

Muszę się jednak przeczepić do pewnej rzeczy związanej z główną bohaterką. Może nie powinnam, ale to jest tylko moje zdanie. Mianowicie chodzi o zachowanie Sky, które na początku książki było naprawdę fatalne i okropne. Niektórzy może zaczną ją usprawiedliwiać, iż robiła tak, ze względu na przeszłość. Otóż nie. Mimo tego, co przeżyła, nie powinna zachowywać się w ten sposób. Dopiero, kiedy poznaje Holdera, zaczyna się zmieniać na lepsze. 

Ci, którzy przeczytają książkę z pewnością się na niej nie zawiodą. Sama chętnie przeczytałabym ją jeszcze raz. Zwykle nie czytam romansów, ale czasami robię wyjątki. I te wyjątki stają się wyjątkowe! Tak jest! Opowieść o Sky i Holderze spodoba się każdemu, niezależnie od wieku. 

Gorąco polecam!

 ,,Hopeless'' zaliczam do MUST READ! 

Moja ocena:

5/6

A co Wy sądzicie o ,,Hopeless''? Przeczytaliście, a może zamierzacie przeczytać? Podzielcie się tym w komentarzach! :)

PS. Jest to moja pierwsza recenzja na tym blogu. Czy przypadła Wam do gustu? 
Komentarze

 1. Zamierzam ją w końcu przeczytać :D
  Pozdrawiam
  http://bojakochamczytacksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam! :) Nie zawiedziesz się :v
   Pozdrawiam również :*

   Usuń
 2. Czytałam "Hopeless" tej autorki, jak i "Maybe someday" i obie książki mi się podobały (pamiętam jak strasznie wzruszyłam się na tej drugiej", a teraz na półce czeka "Ugly love".
  Pozdrawiam!

  gabxreadsbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piona! :D A ja się wzruszyłam przy ,,Hopeless'' :)
   Pozdrawiam również! :*

   Usuń
 3. Nie przeczytałam jeszcze żadnej książki Colleen Hoover. Chyba najwyższy czas to nadrobić :)

  Pozdrawiam
  Kasia z http://wielbicielka-ksiazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz