,,Podzieleni'' - Neal Shusterman


Tytuł: Podzieleni
Autor: Neal Shusterman
Tłumaczenie: Łukasz Dunajski
Data wydania: czerwiec 2012
Liczba stron: 448
ISBN: 9788361386834
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc

Czy wyobrażasz sobie siebie jako podzielonego? Czy chciałbyś, aby Twoje organy trafiły do innych osób? Jak byś zareagował, gdyby Twoi rodzice powiedzieliby, że za dwa tygodnie zostaniesz poddany operacji? Operacji, która spowoduje, że Twoje organy zostaną przeszczepione różnym biorcom. Uciekłbyś czy poddałbyś się?
Przedstawiam Wam powieść Neala Shustermana pt. ,,Podzieleni'', po której przeczytaniu docenicie wartość swojego życia!
Shusterman jest amerykańskim autorem książek dla młodzieży i dorosłych. ,,Podzielonych'' napisał z myślą o krótkiej przygodzie, która zakończy się na jednym tomie. Nie tędy droga! Neal ze względu na swoich czytelników, którzy pokochali jego dzieło, postanowił napisać kontynuację. Jak na razie każdy następny tom jest w języku angielskim, ale kto wie... Może kiedyś zostanie przetłumaczony na nasz ojczysty!
,,Podzieleni'' opowiada o trójce nastolatków, którzy dowiadując się o swojej przyszłości, uciekają tam, gdzie ich nogi poprowadzą. Los chciał, że po pewnym czasie natykają się na siebie nawzajem. Próbują złączyć siły i przeciwstawić się tym, którzy chcą ich podzielić. Wkrótce zostają przyłączeni do organizacji, którą kieruje Admirał. Zbiera on wszystkie zbiegłe dzieciaki do miejsca zwanego Cmentarzyskiem. Ale czy rzeczywiście chce im pomóc? 

,,Piękno jest niebezpieczne. Lepiej dopaść je pierwsze, nim ono dopadnie ciebie.''

W książce zastosowano narrację trzecioosobową, dzięki której z przyjemnością śledzimy losy trójki, głównych bohaterów. Poznajemy ich zamiary, ich myśli, ich przeszłość. Sami możemy ustalić, czy zaliczamy ich do tych złych postaci czy może dobrych. 
Przyznam, że Neal stworzył naprawdę sporo postaci przez co można się nieźle zgubić. Zauważyłam jednak, że mimo ich dużo ilości  są kapitalnie wykreowani. My się troszkę pogubimy, Shusterman? Ależ skąd. Każdej postaci na pewno poświęcił dużo czasu. Efekt? Spotykamy się z ludźmi, którzy się różnią od siebie niesłychanie wiele. Nikt nie jest taki sam. Wszyscy mają inne charaktery, inne sposoby bycia, inne zamiary. Jedno ich łączy. Przetrwanie. 
Mnie osobiście przypadł od gustu Connor, który podczas całego bałaganu stworzonego przez dorosłych próbuje jakoś temu zaradzić. Mimo, iż jest odważny i gotów stawić czoła najgorszemu wyzwaniu, przyznaje, że się boi. Nie liczy się dla niego to, co było kiedyś. Ma cel. Pragnie przetrwać. Kiedy skończy osiemnaście lat, nikt nie pomacha mu już palcem przed nosem i nie powie: ,,Ty będziesz następny. Następny podzielony.''. Ale jak tu przetrwać, skoro wszędzie grasuje policja i najbardziej ze wszystkich zbiegłych, właśnie jego poszukują?

,,Cel oznacza przyszłość.''

Powieść podzielono na siedem, różnie zatytułowanych części. Przy każdej znajduje się albo jakiś cytaty dający do myślenia albo wiadomość dla czytelnika ułatwiająca zrozumienie fabuły. Albo-albo. Co wybierzecie?
Nie radzę spożywać jedzenia w trakcie czytania książki. A szczególnie kiedy dobrniecie do połowy. Dla ryzykantów polecam głęboką miskę. Odechce się Wam wszystkiego. 
W sposób dosadny opisano operację podczas podzielenia. Nieco przypomina wizytę u dentysty. Mówią, że będzie wszystko dobrze, że nic się stanie, że nie ucierpimy, że nam to pomoże. Parszywe kłamstwa.
Teraz muszę wspomnieć o czymś, co było bardzo dobrym wyborem Shustermana. Na początku  książki zamieszczona jest Karta Życia, z której, krótko i zwięźle, dowiadujemy się na temat Drugiej Wojny Domowej między Obrońcami Życia, a Zwolennikami Wolnego Wyboru. Później już nie ma ciągłej paplaniny o tym, co się wydarzyło kiedyś (parę jest, ale to ciekawostki).

,,Nie ma złych myśli, są tylko takie, z którymi należy się uporać i je przezwyciężyć.''

Nie rozumiem rodziców występujących w lekturze i raczej nigdy nie zrozumiem. Dlaczego nie kochali swoich dzieci? Syn popełnił mały błąd, upuścił talerz, co robią? Wysyłają na podzielenie, bo przecież on się do niczego już nie zda. No nie! Najgorsi rodzice jakich kiedykolwiek poznałam. Każdy z nich jest taki sam. Każdy z nich ma gdzieś swoje dziecko. 
,,Podzieleni'' wciąga totalnie. Fabuła porywa tak, że trudno jest odłożyć książkę na miejsce. Strona za stroną, kartka za kartką... W końcu widzimy zakończenie. I żałujemy, że nie możemy przeczytać w języku polskim drugiego tomu. 
Drodzy czytelnicy, pamiętajcie, iż jesteście wolni. Nikt nie nakazuje Wam jak macie żyć. Sami wybieracie ścieżki, którymi podążacie. Sprawcie, aby Wasze życie miało sens. Spełniajcie swoje marzenia, podejmujcie wyzwanie i stawcie czoła przygodom. 

,,(...)ludzie nie są wyłącznie dobrzy ani wyłącznie źli.  Wkraczamy i wychodzimy z krainy ciemności i światła przez całe nasze życie.''

Szanujcie również swoich rodziców, gdyż oni jako pierwsi oddaliby za Was życie. Nie wysłaliby do miejsca, gdzie będziecie cierpieć. A z pewnością nie podpisaliby zgody na Wasze podzielenie. 

Moja ocena:

6/6

Okay, okay, przyznaję, że wstawiam tego posta z dość dużym opóźnieniem. Wybaczcie. Koniec wakacji... Niedługo szkoła... A nikomu nie śpieszno do niej. Zastanawiam się czy nie zrobić czytelniczego podsumowania wakacji. Co Wy na to?
 A jak jest u Was z ,,Podzielonymi'? Czytaliście? Zamierzacie przeczytać?
Pozdrawiam! :) 


Komentarze

 1. Nie wiem, jak musiał czuć się bohater, z chwilą, gdy dowiedział się o podzieleniu. Książka musi być całkiem dobrym science fiction, podoba mi się pomysł na fabułę. Będę miała ją na uwadze.
  Dołączam do obserwatorów bloga.
  Pozdrawiam,
  http://tamczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ,,Całkiem dobry science fiction'' to mało powiedziane. Książka jest niesamowita <3 Polecam!
   Pozdrówka! :*

   Usuń
 2. Miło wspominam tę książkę. Muszę kiedyś do niej powrócić :D
  http://lowczyniksiazekk.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj musisz, musisz :) Warto przeżyć to jeszcze raz! :D
   Pozdrówka! :*

   Usuń
 3. Super okładka :) Na pewno zwraca na siebie uwagę :) A książki jeszcze nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałaś, powiadasz? To jak najszybciej po nią sięgnij. Warto! :)

   Usuń
 4. Nigdy nie czytałam,ale nie wiem czy sięgnę bo te opisy operacji mnie odstraszają xD
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam młodzieżówki o tego typu tematyce. Mam wielką ochotę na tę książkę od dłuższego czasu, ale zawsze w ręce wpada mi coś innego :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz